אגודמדריכי הסקי והסנובורד בישראל
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
שווי משקל וקואורדינציה בגלישת Carving

ספרים, חוברות ומאמרים רבים מזכירים מספר גורמים אשר יש לפתח על מנת לאפשר גלישה ברמה גבוהה. גורמים אלו הם בדרך-כלל: כוח, כוח מתפרץ, כוח תגובה, סיבולת ספציפית, גמישות, מהירות, מהירות תגובה, קואורדינציה, שיווי משקל, תנועות דינאמיות, חיסכון באנרגיה ואחרים.

במאמר זה, אתרכז בשני גורמים אשר זוכים, לדעתי, להתייחסות לא מספיק מעמיקה מצד גולשים רבים – שיווי משקל וקואורדינציה. אתמקד בעיקר בשיווי משקל, שהוא לדעתי אחד המרכיבים החשובים בגלישת שלג, אם לא החשוב ביותר.

מהו שיווי משקל? שיווי משקל הוא חלוקה שווה של משקל הגוף, שוויון בין שני צידי הגוף. המשמעות של שיווי משקל בזמן גלישת שלג היא שמירת עמידה בסיסית נתונה, או חזרה לעמידה זו במקרה שמאבדים אתה. אומרים שהסקי הוא משחק של שיווי משקל על השלג.

מהי קואורדינציה? קואורדינציה היא קומבינציה הרמונית, אינטראקציה או התאמת התנועות של הגולש על מנת לבצע בהצלחה תרגיל מסוים בזמן הגלישה.

בשני המקרים, משחקת מערכת העצבים המרכזית תפקיד חשוב ומהווה גורם אחראי מרכזי. חלק מיכולת שיווי המשקל והקואורדינציה היא מולדת וחלק נרכשת בעזרת תרגילים ואימונים ספציפיים. אנשים מסוימים נולדים עם שיווי משקל וקואורדינציה ברמה גבוהה מאד, אחרים יאלצו לפתח יכולות אלו באמצעות תרגילים ועבודה קשה.

למאמר המלא עיין בקובץ המצורף (1,680Kb)

 

עבור לתוכן העמוד