אגודמדריכי הסקי והסנובורד בישראל
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כיצד לגלף את הסיבובים בעזרת מגלשיים מעוצבים

סקי היינו אחד מענפי הספורט המהנים והמלהיבים ביותר. שלא כמו הרבה ענפי ספורט בהם חייבים להגיע לרמת מיומנות סבירה לפני שאפשר ליהנות מהם,סקי מציע הנאה מידית אפילו בשלבי הלימוד הראשונים.

מאמר זה לא תוכנן להיות מדריך מדעי וחד משמעי אלא מקור מידע  ממנו תוכל להמשיך ולדלות מידע  בתהליך הלימוד והשיפור העצמי.  מאמר זה יעודד אותך לחקור, לחפש ולנסות מעבר לגבולות התנועה הבסיסית הנלמדת על ידי זיהוי מרכיבי המיומנויות בכל תנועה.

 

טכניקת הגלישה העכשווית מתחלקת לשני חלקים: גלישה קונבנציונאלית המתבצע בעזרת גלישת צד ((SKIDDING, וגלישת CARVING המתבצע בעזרת גילוף הסיבוב. שתי צורות גלישה אלה פועלות יחד, עוזרות אחת לשנייה, יש אינטראקציה ביניהן ומופיעות בצורה כזאת או אחרת בזמן הגלישה. גם בגלישת CARVING נקייה לגמרי יופיעו לפעמים אלמנטים של SKIDDING , תלוי בתלילות המדרון, רוחבו , מהירות הגלישה, צורת השטח וסוג השלג.

 

גלישה קונבנציונאלית כוללת את כל האלמנטים הנלמדים בהתחלה: גלישה ישרה, מחרשת שלג, תפנית בסיסית, חציית המדרון, סיבובים מקבילים בסיסיים וכו'. גלישה ללא SKIDDING  היא גלישת CARVING, גלישה איכותית ומודרנית. היום 95% מהגולשים משתמשים במגלשי CARVING, ואחוז מסוים  אפילו גולשים בטכניקת CARVING.

 

סקי הוא ספורט של כוחות ותנע (מומנטום): הכוחות פועלים בתנועות דינאמיות,בבלימות ובשינוי כיוון. התנע הוא מכפלת מסת הגוף במהירות תנועתו, ומבטא את כמות תנועת הגוף. ככל שתנע הגוף הנע גדול יותר כן יקשה לעצרו או לשנות את כוון תנועתו ולהפך. הכוחות הפועלים על הגולש בזמן הגלישה  הם משיכת כדור הארץ, התנגדות האוויר לתנועה, החיכוך בין המגלשיים הנעים והשלג הפועל בכוון התנועה, כוח התגובה של השלג  כנגד המגלשיים בניצב לתנועה וכוחות הנובעים משינויי  התנועה, הן בערכה המוחלט והן בכיוונה . משיכת כדור הארץ יכולה להיות מתוארת על ידי שני רכיבים: רכיב מקביל למדרון הגורם לתנועה בכיוון המדרון, והשני ניצב למדרון ומושך את הגולש לכיוון השלג. בזמן ביצוע סיבוב חלק מכוח התגובה של השלג דוחף את הגולש לתוך הסיבוב והוא כוח צנטריפטלי. לגוף של הגולש יש תנע שכיוונו משתנה בזמן הסיבוב .שינוי תנע זה גורם להיווצרות כוח בכיוון החוצה לסיבוב (לכיוון המדרון) וזהו הכוח הצנטריפוגלי. הגולש צריך לנצל  כוחות אלה במיוחד כאשר הוא גולש במגלשי CARVING, שיש להם נטייה להסתובב כמעט לבד.

 

כאשר רואים גולשים מקצועיים גולשים במדרונות במהירות פי 2 או 3 מגולשים אחרים, מבינים מיד שהם גולשים בסגנון  CARVING. הם משוחררים, בטוחים בעצמם ונראה כאילו אינם מתאמצים בזמן הגלישה.איך הם עושים זאת? הסוד הוא שהם מגלפים את הסיבובים שלהם, זאת אומרת משתמשים בגלישת ה- CARVING.CARVING , או בעברית "גילוף", הוא מושג שמשתמשים בו לתאר את היכולת של הגולש להשאיר  עקבות מעוקמים צרים על השלג בזמן הסיבובים. רוב הגולשים שואפים להגיע לסגנון זה כדי לשלוט בכיוון, במהירות ויציבות הגלישה וליהנות מגלישה במגלשיים מעוצבים. סיבוב CARVING מתרחש כאשר המגלשיים נמצאים על הקנטים ועוברים דרך נתיב מעוקם או קשת ללא הפרעה או גלישת צד (SKIDDING). התוצאה היא החלפת כיוון מהירה, מדויקת ויעילה.

 

כיום גולשים מקצוענים וגולשים חובבנים טובים עוברים לטכניקה החדשה הזאת.גולשים מתחילים, אחרי לימוד קצר של כמה אלמנטים בסיסיים של טכניקת הגלישה הקונבנציונאלית, מתחילים ללמוד טכניקת CARVING. בעצם אפשר להכניס אלמנטים של גלישת CARVING לתוך לימוד אלמנטי הגלישה הקונבנציונאלית, למשל בזמן לימוד מחרשת שלג. סגנון זה פשוט יותר, קל יותר לביצוע ולהבנה, מהיר יותר,רצוף יותר ואינו דורש מאמץ גדול. בסגנון זה המגלשיים, הודות לעיצובם המיוחד ולאנרגיה הפנימית שבהם, מבצעים כמעט את כל הפעולה בזמן הסיבוב.

 

למאמר המלא עיין בקובץ המצורף (1,054Kb)

 

עבור לתוכן העמוד